sobota 11. dubna 2015

RC: Selekce
Autor: Kierra Cass
Originální název: The Selection
Série/díl: Selekce / 1
Nakladatelství: Coo Boo
Žánr: pro dívky, sci-fi
Počet stran: 288
Rok vydání: 2014
Vazba knihy: hardback
Původ: půjčeno z knihovny

Pro třicet pět dívek je Selekce životní šancí. Příležitostí k útěku od života, který jim byl stanoven od narození. Být obklopena světem třpytivých šatů a drahocenných šperků. Žít v paláci a soutěžit o srdce krásného prince Maxona.
Ale pro Americu Singerovou je Selekce noční můrou. Znamená to pro ni otočit se zády ke své tajné lásce Aspenovi, který je o kastu níž než ona. Nechce se jí odejít z domova a vstoupit do nelítostné soutěže o korunu.
Pak America potká prince Maxona. Postupně začne zpochybňovat všechny plány, které si předsevzala – a uvědomí si, že život, o kterém vždycky snila, si už nemůže v porovnání s budoucností představit.


***

Hned na začátek musím přiznat, že jsem čekala trochu něco jiného. Z anotace a různých článků jsem mylně vydedukovala, že bude opravdu probíhat mezi těmi zmiňovanými 35 dívkami nějaká soutěž. Že se budou muset opravdu hodně snažit, aby si je princ vybral, že to bude velmi těžké a úkoly budou téměř nesplnitelné... Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistila, že se stačí prostě jen přihlásit a čekat.

Poté nastává pár momentů nepřehlédnutelně podobných knize Hunger Games, nejsou ale bohužel ani z poloviny tak povedené. V Hunger Games se hraje o život a opravdu pro jeho záchranu musí něco udělat, tady se hraje o prince a nemusí se téměř hnout prstem, to je vlastně spíš rozdíl, než podobnost, ale pokračujeme... Lidé jsou tu rozděleni do 8 kast, v HG je to 12 krajů. Dále povinné sledování televize a velmi oblíbený moderátor, zde je to Gavril. Dále, hlavní hrdinka odchází a nechává doma svou lásku. Účastníci se losují, jedni dobrovolně, druzí ne. Odcestují na místo určení, kde se hned podrobí zkrášlovací procedůře, aby se líbili. Po několika dnech následuje rozhovor s moderátorem atd.

Těch podobností je hodně, ale protože to tu na rozdíl od HG ubíhá v mnohem jemnějším pojetí, dá se to skousnout, ta atmosféra je přeci jen jiná. Hrdinkám nejde o život a vše dělají dobrovolně. Bohužel se mi nepodařilo navázat vztah, ať už kladný, nebo záporný, ani k jedné vedlejší postavě, což mě dost mrzí, ale ony si to opravdu tak nějak nezaslouží. Také mě mrzí, že ani rivalita a intriky nejsou nijak viditelné, je tu pohromadě 35 holek a v pohodě se snesou. Škoda, třeba to v Elitě rozjedou víc.

"PS: May, nechce se ti z těch výborných koláčků brečet?"

Kniha je velmi čtivá, těch bez mála 300 stran jsem přelouskala za tři odpoledne a to nejsem zrovna rychlá čtenářka. Přes všechno mé lamentování se mi kniha jako celek líbila, je opravdu taková... jak to jen napsat? Nadýchaná? Těším se a jsem zvědavá, jak se bude vyvíjet milostný trojúhelník Amerika x Maxon x Aspen. Vlastně ani nevím komu mám fandit! Třeba se rozhodnu při čtení Elity. Každopádně je selekce milé, lehce okouzlující, oddechové čtení a mohu ji s klidným srdcem doporučit.

Celkové hodnocení: 85%

2 komentáře:

  1. Super recenzia! :) Som rada, že sa ti kniha páčila. Ja som ju ešte nečítala ale už dlho sa na ňu chystám!! :D

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji! Jsem ráda, že se ti má recenze líbí. Moc dlouho to neodkládej a určitě si ji přečti, stojí za to! ;-)

      Vymazat